Ładowanie
×

Unijne pieniądze dla przedsiębiorców na zielone inwestycje

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła nabór wniosków w konkursie dla małych i średnich przedsiębiorców z subregionu wałbrzyskiego na „zielone” inwestycje oraz poprawę efektywności energetycznej. W świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie informacyjne dla firm zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii oraz termomodernizacją.

Program jest finansowany ze środków Funduszu Europejskiego dla Dolnego Śląska, w ramach którego do rozdysponowania jest ponad 156 milionów złotych. To specjalnie dedykowane pieniądze dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie jednego z sześciu powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, miasta Wałbrzych oraz ząbkowickiego. Mogą oni starać się o dofinansowanie inwestycji w zakresie modernizacji energetycznej i/lub gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. Mogą to być termomodernizacje budynków, poprawa efektywności energetycznej instalacji przemysłowej czy montaż odnawialnych źródeł energii wraz z magazynem.
– Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 250 osób, może skorzystać z tego programu. Poziom dofinansowania będzie zależał od rodzaju przeprowadzanej inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa. Są to wskaźniki od 40 do 65% środków kwalifikowanych. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby takie wsparcie z unii otrzymać – mówił w trakcie spotkanie Jacek Wróbel z Dolnośląskiego Instytucji Pośredniczącej.
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest posiadanie przez daną firmę audytu energetycznego bądź efektywności energetycznej oraz audytów technologicznych. Na ich stworzenie również można uzyskać dofinansowanie w ramach wsparcia de minimis.
– Oczywiście każda planowana inwestycja musi wykazać korzyść z jej przeprowadzenia. W tym programie chodzi przede wszystkim o uzyskanie minimalnego progu oszczędności zużycia energii lub też wytworzenia potrzebnej energii np.: z OZE na poziomie nie niższym niż 30%. Co jest oczywiście potwierdzone stosownym audytem – mówiła Magdalena Brożyna, ze świdnickiego oddziału Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.
Minimalna wartość dofinansowania to 200 tysięcy złotych, a maksymalna 15 milionów złotych.
– Świdniccy przedsiębiorcy chętnie korzystają z unijnych dotacji. To są bardzo dobre pieniądze w tym sensie, że są bezzwrotne, co często ułatwia decyzję o przeprowadzeniu inwestycji w danej firmie i postawieniu na rozwój lub oszczędności. Zachęcam Państwa do korzystania z zaproszeń Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej na kolejne spotkania informacyjne, bo naprawdę warto – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy
Więcej informacji o programie będzie można uzyskać na kolejnym spotkaniu organizowanym również w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy. Zapraszamy 21 lutego, od godziny 10.00 do 13.00. Zapisy na spotkanie można dokonać na stronie internetowej www.funduszeuedolnoslaskie.pl w zakładce konferencje i szkolenia.

ŹRÓDŁO http://um.swidnica.pl

  Przetargi na działki budowlane w gminie Walim

Share this content:

Opublikuj komentarz