Ładowanie
×

Policjanci w Słotwinie apelują

W związku z porą zimową warto pamiętać o osobach, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci również uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby takie zazwyczaj szukają schronienia. Wybierz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznacz w katalogu „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Sprawdzimy to!

Warunki za oknem są bardzo zmienne, jednak zwłaszcza nocą w wielu miejscach odnotowujemy niskie temperatury powietrza co może być niebezpiecznie szczególnie dla osób samotnych i znajdujących się w kryzysie bezdomności. Nawet niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla człowieka przebywającego na zewnątrz. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby – starsze, samotne, nieporadne życiowo czy pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Słotwinie już od kilku tygodni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, czy ogródkach działkowych, nie powinien nikogo dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie działa w tej kwestii samodzielnie, aby nasza praca była jeszcze bardziej skuteczna ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że może tam ktoś przebywać.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby będące w potrzebie. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców naszego powiatu.

Jak można pomóc?

Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, odpowiednie służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W przypadkach, gdy życie ludzkie jest zagrożone ze względu na przebywanie w niskiej temperaturze, osoba taka znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Przypominamy, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom.

KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Apelujemy by wykorzystywać możliwości jakie daje nam KMZB i jeśli jest to możliwe dodawać opis, bo to ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących.

Pamiętajmy, informacje wymagające natychmiastowego działania przekazujemy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Nasza reakcja ma znaczenie, a jeden telefon może uratować komuś życie. Pamiętaj !!! Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Każdemu należy się pomoc.

źródło i fot.

  Jedlina-Zdrój realizuje grant "Cyfrowa Gmina"

Oficer Prasowy KPP Świdnica

Share this content:

Opublikuj komentarz