Ładowanie
×

Recenzja: “Nosorożec”

Filozoficznie o życiu

Po raz pierwszy dedykowany dla widza 7 + spektakl “Nosorożec” wałbrzyska publiczność miała okazję obejrzeć podczas inauguracji Festiwalu Małych Prapremier. Autorem i reżyserem najnowszej produkcji Teatru Lalki i Aktora jest Łukasz Zaleski.

Tytułowy zwierz, na pozór gruboskórny i groźny, w rzeczywistości okazuje się wrażliwym, mającym swe marzenia, bohaterem.
Mimo iż akcja przedstawienia osadzona została w świecie afrykańskiej sawanny, w królestwie lwów i innych czworonożnych mieszkańców dżungli, jej wątki z powodzeniem odzwierciedlają losy ludzkie.
Podobnie sprawa wygląda z emocjami: to, co przeżywa nosorożec: strach, lęk, rozczarowanie, zdziwienie, radość, ciekawość, posiada drugie dno, refleksy, odbicie w duszy naszego gatunku Homo Sapiens.
Dziecięca opowieść, okraszona z jednej strony filozoficznym podtekstem, a z drugiej – humorem – okazuje się być historią dla dorosłych, poruszającą takie zagadnienia jak: relacje międzyludzkie, ekologia, migracja, naciski i wpływy innych grup, absurdalne żądania i wymagania. Pod tzw.”płaszczykiem” niewinności skrywają się poważne, codzienne problemy współczesnej rzeczywistości – rzeczywistości, która wymyka się z ram.
Nosorożec w tym kontekście może zatem urastać do rangi pewnego symbolu, kumulować w sobie aktualny obraz i stan historii, wiedzy o nas samych, wydarzeń, decyzji, upostaciawiać tysiące istnień ludzkich.
I tak właśnie się dzieje.
Zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora na niedzielne spektakle.
Łukasz Zaleski
Reżyser, dramaturg, dramatopisarz, pedagog teatru. Absolwent filologii polskiej (specjalność filmoznawcza) na UMK w Toruniu i reżyserii w krakowskiej PWST (dziś AST). W latach 2015-2018 kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, w latach 2019-2020 specjalista ds. edukacji w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. Od 2021 roku pracuje jako edukator w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zrealizował m.in. „Przekleństwa niewinności” w PWST w Krakowie, „Błękitnego ptaka” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, „Spowiedź szaleńca” w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Sztukę” i „W góry i w morze!” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, „Morze ciche” w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz „Być jak Thelma i Louise…” w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu.
Laureat nagrody za adaptację na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu za spektakl „Łauma, czyli czarownica” w reżyserii Magdaleny Miklasz, a także śląskiej Złotej Maski, wyróżnienia za reżyserię na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Nagrody im. S. Wilczyńskiej za zrealizowane w języku migowym „Morze ciche”.

Źródło biogramu: sztukawspolczesna.org
źródło fot. www.teatrlalek.walbrzych.pl/

  Siatkarze zapaszą na emocje!

Share this content:

Opublikuj komentarz