Ładowanie
×

Pozyskano 85 tysięcy na Wałbrzyski Tygiel!

Wałbrzyski Tygiel – górnicze dziedzictwo. Duże pieniądze na zachowanie górniczych tradycji

Stara Kopalnia w Wałbrzychu zdobyła blisko 85 tysięcy złotych z Krajowego Planu Odbudowy na specjalny projekt, który ma pomóc w zachowaniu i utrwaleniu górniczych tradycji. W planach jest między innymi digitalizacja i archiwizacja dokumentów związanych z wałbrzyskim górnictwem czy rozmów z osobami związanymi z tą gałęzią gospodarki.
„Wałbrzyski tygiel – górnicze dziedzictwo i historia społeczna” to między innymi dwie wirtualne wystawy, stworzenie bazy danych świadków historii, górników i pracowników sektora górniczego czy debata dotyczące powojennego Wałbrzycha. Projekt zakłada między innymi rozmowy z byłymi górnikami, które zostaną zarejestrowane i udostępnione w internecie.
– Projekt ma za zadanie zgromadzenie i zdigitalizowanie bezcennych dokumentów, filmów i zdjęć z archiwów prywatnych czy instytucjonalnych. Stworzenia szerokiej bazy danych i nagrań wywiadów ze świadkami historii i górnikami. W przyszłości te materiały będą mogły być wykorzystywane przy kolejnych przedsięwzięciach – wskazują autorzy projektu.


Stara Kopalnia chce w ten sposób zachować relacje świadków historii dla przyszłych pokoleń, ale jednocześnie, dzięki wykorzystaniu cyfrowych form przekazu dotrzeć do młodych mieszkańców regionu, czy nawet całej Polski.
– Wirtualne wystawy, krótkie filmy publikowane w mediach społecznościowych czy podcasty otwierają nowe możliwości opowiadania o tradycjach wałbrzyskiego górnictwa – przyznają pomysłodawcy.
Przypomnijmy, ostatnią kopalnię w Wałbrzychu zamknięto w 1999 roku. Miasto słynęło z blisko 500-letnich tradycji wydobycia węgla. To wokół górnictwa Wałbrzych rozwijał się po drugiej wojnie światowej.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu zdobyła na projekt blisko 85 tysięcy złotych w ramach Krajowego Programu Odbudowy – Granty 2024. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 125 tysięcy złotych.

Źródło i fot. Stara Kopalnia

 

 

 

 

 

Share this content:

  Nowe toalety dla turystów w Zamku

Opublikuj komentarz