Chopin w Filharmonii Sudeckiej
Każdy miłośnik Chopina i jego twórczości doskonale zna Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbywa się w Warszawie co 5 lat. Tylko najbardziej uzdolnieni pianiści mają możliwość wzięcia w nim udziału, a sama kwalifikacja do konkursu jest niezwykłym wyróżnieniem.
I tutaj pojawia się okazja dla miłośników fortepianu z Wałbrzycha i okolic! Dzięki współpracy, jaką Filharmonia Sudecka podjęła z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, na wałbrzyskiej scenie wystąpi aż 6 pianistów, którzy zakwalifikowali się do XIX Konkursu Chopinowskiego. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i posłuchać jak grają jedni z najlepszych pianistów na całym świecie!
Recitale Chopinowskie w Filharmonii Sudeckiej odbywać się będą od sierpnia do listopada 2025 roku:
🎹 2.08.2025, 18:00 – wystąpi Viet Trung Nguyen (48. miejsce w
kwalifikacjach do Konkursu Chopinowskiego)
🎹 9.08.2025, 18:00 – wystąpi Michał Basista (4. miejsce w kwalifikacjach
do Konkursu Chopinowskiego)
🎹 23.08.2025, 18:00 – wystąpi Krzysztof Wierciński (70. miejsce
w kwalifikacjach do Konkursu Chopinowskiego)
🎹 6.09.2025, 18:00 – wystąpi Adam Kałduński (23. miejsce w kwalifikacjach
do Konkursu Chopinowskiego)
🎹 8.11.2025, 18:00 – wystąpi Mateusz Dubiel (13. miejsce w kwalifikacjach
do Konkursu Chopinowskiego)
🎹 16.11.2025, 18:00 – wystąpi Andrzej Wierciński (69. miejsce
w kwalifikacjach do Konkursu Chopinowskiego)
Bilety na Recitale Chopinowskie możecie kupić już dzisiaj na naszej stronie 👉 https://bilety.filharmoniasudecka.pl/
O koncercie
Warszawa – na co dzień stolica Polski, a co 5 lat – stolica światowej pianistyki. Od niemal 100 lat (w 1927 r. odbyła się bowiem pierwsza edycja Konkursu) oczy całego muzycznego świata zwrócone są na budynek przy ulicy Jasnej 5. To właśnie w obecnej Filharmonii Narodowej, wypływające spod palców utalentowanych pianistów nastrojowe nokturny i charakterystyczne mazurki, rozbudowane sonaty i ballady, popisowe etiudy i kunsztowne wariacje oraz 2 formy koncertowe z towarzyszeniem orkiestry, sprawiają, że „poeta fortepianu” jest wciąż żywy.
„Szukamy nie po prostu pianisty, ale prawdziwego artysty, który czuje Chopina, kocha Chopina.
A poza tym wszystkim posiada jeszcze kreatywną osobowość artystyczną. Takich pianistów poszukujemy” – prof. Piotr Paleczny (przewodniczący Jury konkursowego, 2025)
Tegoroczna XIX edycja okazała się rekordowa – z grona 642 pianistów zachwycających „czuciem” Chopina, międzynarodowe Jury wybrało 85 pianistów i pianistek z 20 krajów, w tym 13 Polaków. Mimo że już sam udział w tym wydarzeniu jest ogromnym wyróżnieniem, a zdobycie jednej z nagród otwiera drzwi wielkiej sławy, to wciąż czekamy rodaka, który pójdzie w ślady: Haliny Czerny-Stefańskiej (1949), Adama Harasiewicza (1955), Krystiana Zimmermana (1975) i Rafała Blechacza (2005) – polskich zwycięzców tego prestiżowego Konkursu.
Być może będzie to jeden z pianistów, którzy zaprezentują się podczas recitali w Filharmonii Sudeckiej? Jest to idealna okazja do zobaczenia, jak ci utalentowani artyści z radością siadają przy fortepianie i porywają słuchaczy swoją techniką oraz interpretacjami. Tym bardziej że październikowe potyczki w Filharmonii Narodowej będzie można oglądać już tylko… w ekranie telewizora – bilety na wszystkie etapy i dni konkursowe rozeszły się bowiem niczym echo fortepianu w pustej sali.
Jakub Karmelita
Źródło i fot. Filharmonia Sudecka
fot. https://chopin.nifc.pl/
Share this content:
Opublikuj komentarz