Wałbrzyscy policjanci u przedszkolaków i uczniów
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Wałbrzychu odbyły się zajęcia z przedszkolakami. Najmłodsi dowiedzieli kiedy i jak wezwać policjantów na pomoc oraz jak prawidłowo, bezpiecznie zachować się na drodze i w czasie zabawy? Natomiast w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Wałbrzychu mundurowi mieli okazję porozmawiać z uczniami podstawówki o cyberprzestępczości, odpowiedzialności prawnej nieletnich, czy też hejtu w życiu codziennym i Internecie. W obu przypadkach prelekcje były okazją do promowania zawodu policjanta wśród młodych wałbrzyszan.
Przedszkolakom, którzy uczęszczają do placówki oświatowej przy ul. 11 Listopada na Starym Zdroju, funkcjonariusze opowiedzieli o swojej pracy, o tym co robią policjanci, kiedy i jak wezwać ich na pomoc. Przedstawili dzieciom także podstawowe zasady bezpieczeństwa – jak prawidłowo zachowywać się na drodze, w domu i podczas zabaw. Dla maluchów rozmowa z mundurowymi i zadawanie pytań było dużą atrakcją. Wizyta policjantów przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Takie spotkania są zawsze doskonałą okazją, by dzieci poznały zawód i pracę policjanta i dowiedziały się o tym, jak ważna jest policyjna służba i bezpieczeństwo.
W starszej grupie uczniów podstawówki z placówki oświatowej przy ul. Królewieckiej na Gaju, policjanci w przystępny sposób omówili zagadnienia zawarte w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wyjaśniając czym jest demoralizacja oraz czyn karalny. Funkcjonariusze podali przykłady przejawów demoralizacji takich jak wagary, wandalizm, ucieczki z domu, picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Zwrócili uwagę na środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich, którzy wykazują przejawy demoralizacji i dopuszczają się czynów karalnych. Zwrócili uczniom uwagę na to jakie konsekwencje może ponieść osoba popełniająca przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy sms-ów.
Podczas spotkania z uczniami policjanci szeroko i bardziej szczegółowo omówili jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie i przypomnieli kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Przy tej okazji funkcjonariusze wyjaśnili czego w cyberświecie robić nie można. Na zakazanej liście znalazło się między innymi publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów czy używanie wulgarnego języka, złośliwe komentowanie wpisów i zdjęć innych osób, zastraszanie, nękanie, ośmieszanie, a także podszywanie się pod inne osoby.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
Share this content:
Opublikuj komentarz